Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето така се тори разсада за домати, ако си ги гледате на балкона или на прозореца

28 март 2023, 13:15 часа

Невъзможно е да отгледате здрав разсад домати без правилно и навременно торене.

Тук ще разгледаме признаците на неадекватно подхранване на доматения разсад и как да поправите ситуацията.

При отглеждане на разсада на перваза на прозореца се препоръчват няколко подхранвания: първото след появата на 2-3 истински листа; второто и третото на всеки 10-12 дни; четвъртото 5-7 дни преди засаждане в почвата. Универсалната тор се състои от два компонента: дървесна пепел и течен органичен тор: 3 супени лъжици органичен тор и шепа пепел на всеки 10 литра вода. Първо се смесва пепелта с водата, след няколко часа се добавя тор и се разбърква отново.

При неблагоприятни условия обаче това може да се окаже недостатъчно. За това може да се съди по лошия външен вид на доматите.

Най-добрият разсад който ще направите от домати, чушки и патладжан!

Какво липсва на доматените растения?

При липса на азот листата стават зеленикавожълти, а жилките от долната страна на листата - червеникави. Ефективно средство срещу тази болест е пръскането с листа от репей, напоени с разреден тор (разредете 1 литър тор в 10 литра вода). Използвайте около 0,5 литра на възрастен разсад или по-малко, ако разсадът е все още малък.

Доматите се нуждаят от калций, ако по листата се появят светложълти петна и ако новите листа са твърде големи или деформирани. Напръскайте с отвара от пепел, калциев нитрат (20 г на 10 литра вода) или полейте доматите два пъти до основата с вода от преварени яйца.

Листата на доматите пожълтяват, ако има недостиг на желязо.

Хлорозата се разпространява между ивиците на младите листа и заразява по-старите листа, които често стават кафяви, жълти или бели. Недостигът на желязо може да се отстрани чрез пръскане с 0,25% разтвор на железен сулфат. Пожълтяването на листата на разсада от домати може да бъде причинено и от преохлаждане или неправилно поливане.

Ако листата се завиват навътре, доматените растения имат недостиг на фосфор. Най-лесният начин да компенсирате този недостиг е да напръскате разсада с екстракт от суперфосфат. За целта 20 с.л. гранули се заливат с 3 литра вряла вода, поставя се съдът с работния разтвор на топло място и се разбърква добре. След около един ден суперфосфатът ще се разтвори. След това разредете 150 ml от суспензията на суперфосфата в 10 литра вода и добавете 20 ml азотен тор, тъй като фосфорът е лош абсорбатор на азот.

При недостиг на калий горните листа на доматите ще се завият и ще изгорят долните листа. Добавете калиев сулфат (15 г на 10 литра вода) като тор.

Ако листата на доматите изглеждат синьо-зелени и бледи, а леторастите са слаби, това е признак за недостиг на мед. Подхранването с разтвор на меден сулфат (1-2 г на 10 литра вода) или меден сулфат (20-25 г на 10 литра вода) може да компенсира липсата на този елемент.

Ето как да си отгледаме много магданоз в градината

При недостиг на магнезий долните листа на доматените растения променят цвета си, върховете стават бледи и светлозелени, а по зелените жилки или в близост до тях се появяват жълти и кафяви петна. Стъблата стават крехки. Пръскането на листата с разтвор на магнезиев нитрат (1 чаена лъжичка на 10 литра вода) може да помогне за борба с болестта.

Наблюдавайте внимателно разсада и започнете да пръскате корените и листата, ако има признаци на недостиг на хранителни вещества.

Превантивни мерки срещу болести по разсада на доматите

За да се предотвратят гореспоменатите болести, доматите могат да се пръскат с инфузия от лук. Препоръчва се също така да се вземат млади листа от коприва, да се поставят 2/3 от тях в съд (например бутилка), да се залеят с топла вода, да се оставят за 2-3 часа и след това да се напръска разсадът.

Няколко дни преди закаляването е полезно разсадът да се напръска и с разтвор на циркониев тор (според инструкциите). Това ще повиши имунитета на растението.

Липсата на тор не е единственото нещо, което може да повлияе на развитието на разсада от домати. Грижете се добре за разсада: осигурете му добра светлина и поливане в подходящото време. Тогава доматените растения винаги ще бъдат пълни с плодове.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес